מהי אקוסטיקה?

אקוסטיקה היא ענף בחקר הפיזיקה העוסק במעבר גלי קול בחומרים השונים בטבע כמו גזים, מוצקים, נוזלים ופלאזמה.

תחום האקוסטיקה הוא למעשה תחום החקר המדעי הראשון בעולם – האדם הקדום היה ה"אקוסטיקאי" כמו גם החוקר הראשון – הוא עשה שימוש בהימצאות במרחב בעזרת גלי קול לצורכי הישרדות. האדם הראשון השתמש באקוסטיקה על מנת לאמוד את רוחבן ועומקן של המערות אותן מצא וכך יכול היה לעמוד את גודלן. בנוסף, האדם הקדום עשה שימוש בידע זה על מנת לאמוד את אופי הסכנה האורבת לו, וכך פירש את כיווניות הסכנה על ציר הרוחב ועל ציר הגובה.

הצורך בהמצאות במרחב בעזרת גלים מלווה אותנו באופן יומיומי מבלי שנשים לב, אותה המצאות מלווה אותנו עוד מימי קדם כאשר ארבו לנו סכנות כגון טורפים, אסונות טבע ומכשולים אחרים.

ברבות השנים, האדם למד להשתמש באקוסטיקה לצורכי הישרדות כמו בע"ח אחרים ובמקביל החל לעשות בה שימוש על מנת לשפר את איכות חייו ואף הגדיל והשתמש בה  לצורכי בידור במבני תאטראות, אולמות קונצרטים, בתי תפילה וכ"ד.

כיום אנו מכירים טכנולוגיות מתקדמות רבות המבוססות על מדע זה כמו למשל האולטרה סאונד, סונאר, איתור מנהרות ומלכודות נפט ואמצעי גילוי רבים אחרים.

בנייה אקוסטית
הידע והשימוש במדע האקוסטיקה התפתחו באופן בולט בתקופה הרומית ובאו לידי ביטוי בעיקר בתחום הבניה. בקוליסיאום ומגרשי בידור אחרים, המושבים נבנו מסביב למגרש בצורה קונית עולה, כצורת התפשטות גלי הקול ממרכז המגרש והלאה. דוגמה נוספת היא השימוש בקונכייה אקוסטית, וזאת על מנת להגביר את הקולות מכיוון הבמה לעבר קהל הצופים.

 

אקוסטיקה מודרנית
אקוסטיקה היא חלק בלתי נפרד מחיינו מאז ומתמיד, ואנו נתקלים בה באופן יומיומי מבלי שנשים לב אליה ולהשפעות שלה על חיינו ועל חיי הסובבים אותנו. אקוסטיקה באה לידי ביטוי ברבדים השונים של חיינו כמו בעבודה, מקומות בילוי, בבית, במוזיקה וברפואה.

תחומי משנה של האקוסטיקה הם אווירואקוסטיקה, אלקטרואקוסטיקה, אקוסטיקה ארכיטקטונית, אקוסטיקה ביו רפואית, אקוסטיקה מוזיקלית, אקוסטיקה פיזיקלית, אקוסטיקה תת ימית, ביואקוסטיקה ופסיכואקוסטיקה. בכל ענף כזה, קיים שימוש שונה ומגוון. לדוגמה, במוזיקה נעשה שימוש בפסיכואקוסטיקה על מנת לחקור את ההבדלים בהקשרים הפסיכולוגיים וההתנהגותיים, כאשר אנו שומעים סגנונות מוזיקה שונים. שימוש נוסף בפסיכואקוסטיקה נעשה כדי ליצור אשליות שמיעה ודימוי של חללים בגדלים שונים, צלילים היקפיים (סראונד), הרחקת קולות וצלילים וכן הלאה, וזאת על מנת להקנות תחושת עומק ומרחב משתנים בתמונת הסאונד.

שימוש בענפים השונים של האקוסטיקה מביא לכדי פתרונות לבעיות בתחום מפגעי הרעש, איתור מכשולים, פתיחת חסמים בכלי דם כאמצעי רפואי, איזון אקוסטי של חללי פנים והשגת תנאי מחייה גבוהים יותר הן במרחב הציבורי והן בפרטי.  האקוסטיקה תורמת לשיפור איכות החיים בצורה משמעותית. נעשו מחקרים המוכיחים קשר ישיר בין סביבת עבודה/לימוד רועשת לבין מחלות לב, לחץ דם גובה, כאבי ראש כרוניים, בעיות קשב וריכוז וכ"ד. סביבת עבודה/לימוד מטופלת ומאוזנת מבחינה אקוסטית, תשפר את תפוקת העבודה והלימוד כאחד.

המחקר במדעי האקוסטיקה הולך ומתרחב במיוחד במאה השנים האחרונות, וזאת הודות לפיתוח של משוואות מתמטיות, שעוזרות בגילוי התנהגות הגלים במרחב ומאפשרות לנו שליטה גדולה יותר מבעבר בשימוש המדע זה לצרכים השונים שמתפתחים באנושות.